saglikli beslenme cantasi nasil hazirlanir Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır ?

Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır ?

Sağlıklı beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda kazandırılmalı. Bunun için de aileler çocuklarının sadece evde değil okulda da doğru ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine özen göstermeli.

Okula başlayan çocukların öncelikle sağlık sonra da derslerinde başarılı olmak için dengeli beslenmesi büyük önem taşıyor. Sonbahara adım attığımız bu günlerde çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için besin değeri yüksek gıdalar tüketmesi gerekiyor. Okula ve derslerine kolay uyum sağlaması açışından da beslenme çok önemli. Sabahları mutlaka evde sıkı bir kahvaltının ardından okula gittiklerinde de sağlıklı gıdalarla beslenmelerini sağlamalıyız. Diyetisyen Canan Aksoy “Sıcakların devam ettiği okulun başlangıcında öncelik sıvının sağlanması” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çocukların sıvı eksikliğinden daha fazla etkilendikleri için sıvı alımları yetişkinlere nazaran daha önemlidir. Su tüketimin sağlanması için ya matarayla ya da pet şişelerle çocuğunuzun öncelikle yeterli sıvıyı almasına yardımcı olmanız gerekir. İçecek olarak, süt, ayran, kefir, yüzde 100 meyve suları tercih edilebilir. Gazlı içecekler gerek kafein içerikleri gerek gaz içerikleri gerekse de yüksek şeker içeriklerinden dolayı çocuklara faydadan çok zarar sağlayan içeceklerdir. Süt UHT üretim teknolojisi sayesinde sıcak ortama dayanıklılıkla ilgili sorun da taşımaz. Kefirin çocuklar için üretilen meyvelileri hem kalsiyum ihtiyacı hem de probiyotik sağlama açısından tercih edilebilir. Meyve sularında nektar veya yoğunlaştırılmış meyve sularındansa yüzde 100 meyve suyu olanların tercih edilmesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır.”

Evde Kahvaltı Yapmak Önemli

Kahvaltıda tahıllı ekmek, peynir veya yumurta, süt güne iyi bir başlangıç olacaktır. Kahvaltısını evde yapmış bir şekilde okula giden çocukların enerji ihtiyaçları yüksek olduğu ve öğlen yemeği saatine kadar geçecek uzun sureler göz önüne alındığında kuşluk denilen bir ara öğün hazırlanması mantıklı bir tercih olacaktır. Bu öğün için muz, elma, kayısı, nektarin, mandalina, armut gibi taze meyveler tercih edilebileceği gibi, kuru meyveler, kuru kayısı, kuru erik, yabanmersini kurusu tercih edilebilir. Yine taşınma kolaylığı ve içerdiği iyi nitelikli yağlar açısından ceviz, fındık, kaju fındığı gibi yağlı kuru yemişlerde tercih edilebilir. Kahvaltıda süt içmemiş çocuklar için kuşluk öğününde sütte bir tercih olabilir.

Öğlen Beslenme Çantasında Sandviç veya Sebzeli Börek

Öğlen yemeğini okulda yiyen ve okulda yemek çıkmayan çocuklar için hazırlaması ve tüketmesi en kolay besin sandviçtir. Peynir, söğüş tavuk veya etle hazırlanan sandviçler içlerine domates, salatalık, közlenmiş biber veya sote edilmiş sebzelerle çeşnilendirilebilir. Havaların sıcak gittiği dönemde termos kaplarda veya yalıtımlı beslenme çantalarında bu sandviçlerin muhafaza edilmesi besinin bozulma ihtimalini de düşürecektir. Öğlen yemeği için evde hazırlanmış sebzeli veya sebzeli-peynirli börekler veya bunların gözleme şeklinde pişirilerek konması da bir alternatif olabilir. Fırında pişirilmiş mücver yine öğlen yemeği için değişik bir tat yaratabilir. İçecek olarak ayran veya kefir öğlen yemeğine eşlik edebilir.

Ev Keki, Abur-Cuburun Yerini Tutar

İkindi saatleri çocukların iyice yorulduğu, eve gelmeden önceki okulda tüketecekleri son öğün olacaktır. Bu öğünü iyi geçiren çocuklar eve geldiklerinde kan şekerleri düzenli olduğu için çok aç ve yorgun şekilde gelmez. Kuşluk öğünü için kuru meyve-kuruyemiş karışımları hem karbonhidrat hem protein içeriği sayesinde tok tutan bir öğün olur. Evde yapılmış az şekerli veya meyve – kuru meyvelerle tatlandırılmış kek çeşitleri, kurabiyeler beslenme çantalarında yer alabilir. Meyveli yoğurt yanında birkaç bisküvi bir başka çeşit olarak sunulabilir. Okuldan dönen çocuğa evde ufak peynirli, tavuklu veya balıklı tahıllı sandviç veya tost hazırlayıp yanına süt, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran vermek, çocuğu akşam yemeğine kadar tok tutar ve abur cubur yemekten alıkoyar. Büyüme hormonları gece salgılanarak, gün içinde yıpranan vücudu tamir eder. Bu nedenle, kalsiyumu yüksek olan sütü gece yatmadan önce içmek çocuklarda boy uzamasını destekler.

 

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment

 
 
*