deri koltuk mobilya nasil temizlenir Deri Mobilyaların Koltukların Temizliği ve Bakımı

deri mobilya ve koltukların temizliği bakımı nasıl yapılır

Deri ve yapay deri mobilya ve aksesuarların sıcak ortamlarda kullanımlarının kimi sakıncaları olabilir. Ancak gerçek deri nefes alır ve kullanıcı ile birlikte yaşlanır. Ayrıca zaman içerisinde görünümdeki değişimler sayesinde, bulunduğu ortama farklı bir sıcaklık da verir. Ürünlerin bakım ve korunmasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

• Deri mobilyalarınızın renklerinin solmaması için, direkt güneş ışığı alan yerlere, pencere önlerine koymayınız.

Deri mobilyaların bakımı yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Hafif nemli bir bezle bastırılmadan dikkatlice silinmelidir.

• Isıtıcı ve radyatörlerden asgari 50 cm uzaklığa yerleştirilmelidir. Aksi takdirde nem kaybeder ve çatlayabilir.

• Şeffaf deri cilası ile yılda bir veya iki kez cilalanmalıdır.

• Nemli ortamlar deri ürünler için kesinlikle uygun değildir.

• Ciltli deriler nemli (ıslak değil) bezlerle silinerek, derinin üzerindeki nem tabakası emilmeden, hemen kurulanmalı.

• Lekeler marketlerde bulunabilen özel deri temizleyicileri ile silinebilir, ancak sabun, deterjan ve benzeri kimyasalları, deri ile kesinlikle temas ettirmemeniz gerekiyor.

• Ciltsiz deri ürünlerdeki (süet ve nubuk) toz, fırça veya elektrikli süpürge cihazları kullanılarak, ürüne fazla baskı yapılmadan alınmalı, eğer leke mevcut ise, ayakkabılar için de kullanılan süet silgileri ile (kauçuk) silip akabinde süet fırçaları ile fırçalamanız gerekiyor.

• Zaman içerisinde gerçek deri çizilebilir, rengi değişebilir, çatlayabilir ve boşalma tabir edilen, özellikle üzerine oturulan bölümlerdeki potlukların kastedildiği değişimler geçirebilir. Ufak çizgiler ve renk değişimleri, yine marketlerde satılan deri bakım kitleri ile düzeltilebilir ancak unutulmayın ki deri doğal bir materyal olduğundan, yaşlandıkça bir takım değişimlere uğraması normaldir ve bu şekilde uzun seneler deri mobilyanızı kullanabilirsiniz.

• Suni derilerin kullanım süresi, kalitesine göre 3 ile 5 sene arasında olup, bu süreden sonra kullanımda ortaya yırtılma gibi bir takım sorunlar çıkabilir.

• Deri eşyalarınız için yapmanız gereken bir diğer iyi şey ise onları evde beslediğiniz sevimli dostlarınızdan uzak tutmanız olacaktır. Evcil hayvanlar, tırnaklarıyla deride tahribat yaratabilirler. Ayrıca salya da deriye zarar verip leke yapabilir.

• Takımınızı uzun süre naylon ambalajda bekletmeyin.

deri mobilyanin temizlenmesi nasil yapilir Deri Mobilyaların Koltukların Temizliği ve BakımıDeri Koltuk Nasıl Temizlenir

Öncelikle elektrik süpürgenizle deri koltuk ya da kanepeninizin üzerindeki ve minder aralarındaki tozlan iyice alın. Süpürge ucunun deriyi çizmemesi için yumuşak fırça aparatını kullanabilirsiniz. Tozlardan kurtulduktan sonra deriyi temizleyecek ve rengini korumaya yarayacak karışımı hazırlayabilirsiniz.

Bu karışım için 1 ölçü keten tohumu yağı ve 1 ölçü beyaz sirkeyi karıştırın, tiftik bırakmayan yumuşak bir bezle bu karışımdan azar azar kullanarak deri kaplı yüzeyi ovarak silin. Eğer bezde kir birikirse temiz yüzeyini kullanın. Keten tohumu yağı ve sirke ile oluşturduğunuz karışımı deri yüzeye uyguladıktan sonra 7-10 saat geçmesini bekleyin. Bu sayede karışım deriye nüfuz ederek rengini tekrar kazanmasını sağlayacaktır.

 

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment

 
 
*